Arbor’dan Tarihi Pencerelere Yeni Soluk

Close up details of lamp books and ornament objects on a white window sill

Boğaziçi yalılarından cumbalı Anadolu evlerine kadar Türk sivil mimarisi büyük oranda ahşaba dayanıyor. Bu nedenle ahşap pencerelerin doğru şekilde yenilenmesi tarihi mirasın korunması açısından çok önemli.

Saraylardan yalılara, cami, kışla ve hastanelere kadar ülkemizdeki eski eserlerin çoğu, ahşap giyotin pencerelere sahip. Mimari elemanların asıllarına uygun kalmalarını sağlarken işlevselliği ve güvenliği de gözardı etmemek gerekiyor.

Arbor, eski eser niteliğindeki binalarda aslına uygun görünüşte olmakla birlikte yalıtım ve güvenlik performansını ileriye taşıyacak ahşap giyotin pencereler üretiyor. Arbor’un yeni geliştirdiği 68p serisi giyotin pencereler, temizlik kolaylığı sağlayan vasistaslı kanatlara ve kanatların bırakıldığı noktada sabit kalmasını sağlayan gelişmiş mekanizmalara sahip. Belki hepsinden önemlisi de bu pencerelerin sertifikalandırılmış üstün bir ısı ve su yalıtım değerleri. Tüm işlemleri fabrikada tamamlanmış çift camlı 68p pencereleri, mevcut Avrupa yapı standartlarının gereksinimlerini karşılamakla kalmayıp üzerine çıkarak modern, akustik ve termal performans sağlıyor. Hem yeni hem tarihi değeri olan yapılar için ideal olan seri, tarihi kurşun ağırlık sistemiyle de üretilebiliyor.

Giyotin pencereler bilinçsiz üretildiklerinde giyotin isminden gelen çağrışıma uygun riskler barındıyor. İlkel şekilde imal edilen pencerelerde kanat ağırlığı dengelenmediğinden aşağı düştüğünde ölüme ve felçlere yol açabiliyor. Arbor giyotin pencerelerin kanatlarıysa ahşap içine gizlenmiş denge tertibatı sayesinde her pozisyonda kendi kendini sabitleme özelliğine sahip. Ayrıca çocukların pencereleri kontrolsüz şekilde açmalarını engellemek için kanatları kapalı vaziyetteyken kilitleyen güvenlik tertibatları standart olarak sunulyor.

Arbor ürünleri yarı transparan ve örtücü renk seçenekleri ve antik yüzey opsiyonuyla mikro gözenekli yüksek dayanıklılığa sahip üç kat boya ile fabrikada tamamlanmış olarak şantiyeye gönderiliyor.

İstanbul Boğazında yenilenen birçok yalıda Arbor’un yeni nesil giyotin pencereleri şimdiden kullanılmaya başlandı. Bu ürünler Arbor’un birkaç yıl önce girdiği İngiltere pazarında da büyük ilgi görüyor. Kısa zaman önce Birmingham’da bir hastanenin lüks konutlara dönüşüm projesinde Arbor giyotin pencereleri tercih edildi. Süre giden projeler içerisinde Londra yakınlarında lüks bir villa ve bir kır malikanesi mevcut.

www.arbor.com.tr

Comments for this post are closed.